Jdi na obsah Jdi na menu
 


Tai Ji Quan

taiji_master.jpg

Tai Ji je koníček, který si zaslouží zvláštní rubriku.      

K tomuto druhu bojového umění jsem dospěla kupodivu ne proto, abych se uměla prát, ale z důvodu zcela jiného, a to pro své zdraví. Toto bojové umění pochází z Číny. A staří Číňané toho o zdraví věděli hodně. Je dobře, že spousta jejich vědomostí a umění léčit, se dochovala dodnes. Každé úterý tak docházím do nedaleké tělocvičny, kde si dvě hodiny protahujeme s mými "spolubojovnicemi a bojovníky" tělo, vypínáme myšlenky a užíváme si účinky čínské medicíny. Pod vedením našich dvou mistrů cvičíme sestavu osm kusů brokátu nebo 24 forem jang. S úžasem při tom sledujeme naše starší kolegy, kteří již zvládájí 42 forem nebo sestavy za použití vějíře či dřevěné hole. Od letošního dubna, kdy jsem nastoupila na první hodinu, jsme v sestavě pokročili až do samého závěru.Pravda, postupovali jsme pomalu, ale Tai Ji se naučíte dokonale možná až po několika letech. O to více mě těší, že je to koníček, který dlouho vydrží a ještě se toho spoustu dozvíte o účincích cvičení, čínské filozofii, poznáte zajímavé lidi a nakonec si užijete i spoustu legrace při tréninku pod širým nebem, kdy na nás kolemjdoucí nechápavě civí, za poznámek typu: " Hele, co to tam dělají? Jo, to je asi bojový umění! Hele, pojď, nebo ještě dostaneme do dr...!" Co na to říct? Nedivím se těm čumílkům, protože věkový průměr naší skupiny se pohybuje někde kolem 48let! Ovšem pozor! Staří Číňané, kteří se nedožili alespoň 115let a zemřeli třeba v osmdesáti letech, odešli ze světa velmi mladí! Tedy, drazí příbuzní, následkem cvičení tai tchi budu velmi dlouho zde a velmi vitální! Připravte se na to, že mě budete muset zastřelit!

Od března 2013 naše skupinka přeživších bojovnic postoupila mezi pokročilé (nás takto nazývat je velmi předčasné, ale dobře to zní) a zahájila, pod vedením mistra Libora Beldíka, výuku Tai ji 42 forem. Při našem dosavadním tempu 1 pozice týdně, byla pro nás překvapením rychlost, jakou jsme výuku zahájili, totiž  v podobě 3 pozic týdně.

Zdálo by se , že nás to odradí. My jsme ale holky šikovné a vytrváme! Však to děláme pro sebe a ještě si u toho smíchem prodlužujeme život!  

 

taichi2.jpg

 

 

 

 

 

 

 

Sestava 24 forem jang

1. Zahájení / vlnění

2. Prohrábnutí hřívy divokého koně
3. Bílý Jeřáb rozpíná křídla
4. Oprášení klena, otočný krok
5. Hra na loutnu
6. Zahnání opice
7. Pohlazení pavího chvostu, vlevo
8. Pohlazení pavího chvostu, vpravo
9. Jednoduchý bič
10. Plující oblaka
11. Jednoduchý bič
12. Sáhnutí na koně
13. Kop pravou patou
14. Úder na protivníkovy uši
15. Obrat a kop levou patou
16. Had slézá dolů a zlatý kohout stojí na jedné noze / levá pozice
17. Had slézá dolů a zlatý kohout stojí na jedné noze / pravá pozice
18. Krasavice mává člunkem
19. Jehla na mořském dně
20. Blýsknutí paží
21. Obrat, kryt, odražení a úder
22. Přitažení a odstrčení
23. Zkřížení rukou
24. Závěr

 

Vážení přátelé,

s potěšením konstatuji, že sestavu Taj Ji Fan se nám pomalu daří dotáhnout do úspěšného konce. Mě i mé spolubojovnice sestava s vějířem velice baví, přestože se občas potýkáme s drobnými neúspěchy při nácviku a zdlouhavějším pochopením pozic k nemalému obveselení našeho mistra Libora. Ale co, bez práce nejsou koláče a my se prostě nevzdáme! Však jsme ženy šikovné a Taj Ji znalé! Mistr s 25-letou praxí zajisté promine, ale po skoro třech letech vzorné docházky na tréninky  to snad zde již mohu s plným vědomím napsat. 

Tak nám držte palce!

Ukázka Taj ji Fan aneb jak to vypadá, když cvičí profesionálka  https://www.youtube.com/watch?v=Lb1yiEZ_xmE


vejire-upravena.jpg

A takhle bych to chtěla "jednou" umět!

www.youtube.com/watch

Milí vyznavači bojového umění Taj ji,

dne 22.12.2014 se uskutečnila dobročinná akce s výtěžkem pro Kojenecký ústav v Mostě, 1. Zimní koncert, který pořádala pěvecká škola HS Music. Měly jsme s děvčaty tu čest na koncertě vystoupit a předvést sestavu Taj ji Quan 24 form a Taj ji Kung Fu Fan 52 form. Ukázku bojových umění navíc doplnila naše spolubojovnice Helenka ukázkou sestavy Aikido se zbraní jo. Nakolik se nám vystoupení vydařilo, můžete posoudit zde:

https://www.youtube.com/watch?v=utqyt698uAk

https://www.youtube.com/watch?v=ZXdcAdMeYnw

Foukal silný a studený vítr, dostavila se i tréma, ale vědomí, že účinkujeme pro dobrou věc a ocenění ze strany diváků potleskem, nám dalo zapomenout na nepříznivé podmínky a užít si krásný večer ve společnosti našich rodin, kolegů a přátel. Večer byl doplněný skvělými hudebními zážitky v podání žáků HS Music, přišel i Mikuláš, Čert a Anděl. Večer skvěle moderoval Radek Jirgl.Na tvářích dětí se podařilo vykouzlit  úsměvy, když za básničku Mikulášovi dostaly krásný dárek.

https://www.youtube.com/watch?v=AKUYCJIW1LU 

Akci zaštítily společnosti HEROS GROUP s.r.o., HEROS servis s.r.o., HEROS GEODEZIE s.r.o. a Informační a bezpečností agentura s.r.o. . http://www.heros.cz/

Tímto děkuji celému přípravnému týmu, HEROS media, svým spolupracovníkům a jednatelům výše jmenovaných společností za příležitost rozšířit povědomí o tomto bojovém umění.

 

 

 
 

 


Poslední fotografieStatistiky

Online: 1
Celkem: 34760
Měsíc: 1040
Den: 29